Hade nästan glömt bort den här maträtten. Den är ju så fantastiskt god att man inte kan sluta äta. Den här stod på bordet ofta på 80-talet och dags att ta fram den i rampljuset igen tycker jag. Jag gjorde en gratäng som borde ha räckt till 6 port, men hej och hå - den räckte bara till 3!!! 😂 Min man åt så han stod i fyra hörn, tillika jag. Förstår inte att jag inte gjort den här på så många år. Den är ju så snabb att laga till och så enkel att göra. Använder man frysta broccolibuketter som man tinar upp, så tar det inte mer än högst 45 minuter att få maten på bordet varav gräddning i ca 30 min.
Extra gott blir det med skivad purjolök i gratängen. Jag köper även extrarökt skinka från "Brödernas" som är helt utan E-nummer, som jag strimlar ner. "Brödernas" skinka i plånboksförpackning hittar du bl.a. hos Coop.

Broccoligratäng med skinka
1 kg frysta broccolibuketter (eko)
200 g extrarökt skinka (Brödernas)
100 g purjolök (eko)
5 ägg
3 dl grädde (eko)
4 dl riven gratängost
1 tsk lökpulver
2 tsk herbamare örtsalt
2 krm nymalen svartpeppar
- Sätt ugnen på 225°C
- Tina broccolibuketterna.
- Skiva purjolöken och grovstrimla skinkan.
- Vispa upp äggen med grädden tillsammans med kryddorna. Rör ner hälften av osten (2 dl).
- Lägg broccolibuketterna i en ugnsfast form och strö över purjolök samt den strimlade skinkan.
- Häll över ägg- och ostsåsen. Strö över resten av osten.
- Gratinera i 20-30 minuter eller tills gratängen stagnerat och fått fin färg. Lägg över folie sista 15 minuter om gratängen då fått lagom med färg. (Se till att folien inte nuddar maten för din hälsas skull).
Kommentarer
Skicka en kommentar