Midsommarens efterrätt har nu bakats. Så fantastiskt gott! Även den här utan vetemjöl såklart :) Den smakar exakt som en vanlig kladdkaka om inte ännu godare. Ingredienserna är så långt som möjligt ekologiska . Ni vet väl varför?
Glutenfri Kladdkaka!
Blanda:
2 dl mandelmjöl (önskar du nötfritt så använder du 2 msk kokosmjöl istället, men använd då en mindre form på ca 18 cm diameter och kör den i ugnen i 15 min.)
1 dl valfri sötning
2 msk kakao
2 krm vaniljpulver
Rör i:
100 g smält avsvalnat smör
2 st ägg
Smöra och bröa en form med kokosflingor och häll ner smeten. (Om du använder kokosmjöl så blir smeten lite fastare. Ett trick är då att lägga plastfilm på smeten i formen och trycka ut den).
Grädda ca 9-10 min i 175* C. Inte längre. Den ska vara riktigt dallrig när du tar ut den. Den stagnerar efter ett tag. Annars blir det chokladkaka.
Strö över kokosflingor
Låt den kallna innan du ska äta den , för då är den godast.
Det är även smaskigt att blanda i lite hackade hasselnötter i smeten.
Vispad grädde/kokosgrädde till det och Voilá!!

Ha en riktigt härlig midsommar!
Värme & Kärlek
Kommentarer
Skicka en kommentar